Kúsok z histórie šujtáše

Technika SOUTACHE (šujtáš) vznikla v 15. storočí vo Francúzsku. Pomenovanie soutache pochádza zo slova vrkoč. Popularita šujtáše rástla najmä v 18. a 19. storočí. Ďalšie oživenie prišlo spolu s technikou macramé v sedemdesiatych rokoch 20. storočia.

Šujtášky sú ploché dekoratívne nite, ktoré sa pôvodne používali ako ozdobný prámik (prymka) na zdobenie vojenských uniforiem, kostýmov, klobúkov či krojov. Pôvod slova „šujtáš“ má korene v Maďarsku. Šujtáš sa tiež nazýva aj galón z francúzskeho slova galloner, čo znamená „ozdobiť čipkou“. Na výrobu šujtašiek sa v minulosti používala vlna a hodváb avšak momentálne sa používajú aj syntetické vlákna.

Zdroj: www.antiquedress.com

Čoraz väčší dôraz na praktickú stránku oblečenia mal za následok postupný úpadok zdobenia odevov šujtáškami. Módni návrhári v posledných rokoch znovu objavili čaro šujtášiek a stretávame sa s ich využitím na dozdobenie oblečenia a textílií. Inšpiráciu čerpajú z tradičných krojov či svadobných šiat. Tomuto umeniu sa venuje čoraz viac európskych a amerických remeselníkov. Pre každé územie sú charakteristické isté vzory.

Prvé šperky vyrobené zo šujtašiek pochádzajú z Holandska. Prelomovým bodom tejto techniky bol rok 1987, kedy izraelská návrhárka Dori Csengeri využila práve šujtáš na uchytenie korálikov, kabošonov a kamienkov. Práve ona položila základy novej techniky, v ktorej ju dodnes nasleduje mnoho šikovných rúk.

Zdroj: www.pinterest.com/doricsengeri

Dnes sa používajú šujtašky predovšetkým na výrobu šperkov najmä v kombinácií s rôznymi korálkami, kabošonmi, kryštálmi, perlami a inými doplnkami. Pri výrobe šperkov touto technikou je veľmi dôležité jednotlivé šujtašky zošívať cez stred šnúrok aby sme zabezpečili lepšie uchytenie použitých doplnkov.

Pri práci zo šujtaškami sa snažíme o vrstvenie aby sme dosiahli napríklad kontrasty medzi použitými odtieňmi alebo tieňovanie v „ombré“ štýle. Síce to znie jednoducho, v praxi je to presne naopak. Zhotovenie každého kúsku si vyžaduje veľa hodín trpezlivosti, pretože aj jeden zlý steh nám môže spôsobiť znehodnotenie celého šperku.

História šujtáše je síce veľmi bohatá, ale vďaka tejto výnimočnej technike máme možnosť dotvárať naše outfity tými najkrajšími a najpohodlnejšími šperkami.

Pridaj komentár