Najväčšie mená v tvorbe Soutache

V dnešnom blogu si predstavíme niekoľko významných mien v umení Soutache a v krátkosti si priblížime ich doterajšiu tvorbu.

Prvou je Dori Csengeri, profesionálna textilná dizajnérka a medzinárodne uznávaná umelkyňa, ktorá vyštudovala módnu školu „Shenkar“ v Tel-Avive, dejiny umenia na univerzite v Zürichu a maliarstvo na Academie de Port-Royal v Paríži. Dlho pôsobila ako textilný dizajnér na voľnej nohe v Izraeli a v zahraničí. Neskôr, v roku 1992 si vytvorila vlastnú značku šperkov.

Značka Dori Csengeri je inšpirovaná najmä spojením módy a umenia. Jej vzory sa rodia z lásky k farbe, sujtáškovému umeniu a textilnému dizajnu. Podľa jej slov si Dori pri navrhovaní vizualizuje ženu, ktorá bude nosiť jej prácu – ,,ženu, ktorá má definovanú chuť a osobnosť – snažím sa pre ňu vytvoriť niečo odlišné, svieže a vzrušujúce, takže so mnou môže hrať módnu hru a podieľať sa na tvorbe jej vlastného výzoru.“

Spoločnosť Dori Csengeri pravidelne spolupracuje so spoločnosťou Swarovski a navrhuje pre nich kolekciu šperkov Swarovski World Facets alebo kolekciu Atelier Swarovski. Prácu Dori Csengeri môžete nájsť na jej oficiálnej webovej stránke www.doricsengeri.com alebo na sociálnych sieťach facebook alebo instagram @doricsengeri.jewelry.

Zdroj: www. doricsengeri.com

Za zmienku stojí i práca Anetty Valious, vyštudovanej psychologičky ruského pôvodu. Áno, čítate správne. Anetta vyštudovala psychológiu na univerzite v Moskve. Osud ju však zaviedol k nám do Európy, presnejšie do Francúzska, kde sa vydala a je matkou dvoch detí. Práve toto obdobie materstva ju zaviedlo k výrobe šperkov, ktoré jej zmenili život.

K šujtáši sa dostala v roku 2007 práve cez obrázky šperkov Dori Csengeri, ktoré zazrela na internete. Začala úplne jednoducho, a to myšlienkou, že keď dokážu s touto technikou pracovať iní, dokáže aj ona, resp. sa môže o to aspoň pokúsiť. Soutache sa učila sama, vytvorila si vlastné metódy a postupy, ktoré dodávajú jej kúskom jedinečnosť.

Anetta píše vlastný blog a vydala dokonca i knihu o používaní techniky Soutache – Soutache: 30 Gorgeous Bead Embroidery Designs. Inšpiruje sa najmä módnymi prehliadkami a produktami špičkových francúzskych klenotníkov. Svoje výrobky predáva na svojej oficiálnej stránke www.annetavalious.fr, kde môžete nájsť už hotové kolekcie šperkov, od svadobných po bláznivé tutti frutti kreácie, avšak Anetta veľmi rada vyrába šperky na objednávku, kedy Vám rada vyrobí a nakombinuje šperk podľa vlastného želania k šatám alebo k outfitu.

Zdroj: www.facebook.com/anneta.valious a www.pivoineperles.canalblog.com

Pôvodom Dánka, dnes však už dlhoročná obyvateľka Izraela a majiteľka niekoľkých významných ocenení za prácu so šujtáškou – Miriam Celio Shimon je ďalšou z predstaviteliek tohto krásneho remesla. Podľa jej slov bola odjakživa kreatívna a priťahovalo ju umenie, pričom korálky a šperky v rukách Soutache ju uchvátili a venuje sa im už dlhých 8 rokov ako hlavnému zamestnaniu. Dnes už dokonca učí spôsoby ako premeniť fantáziu v naozajstný majstrovský kúsok z korálkov, kryštálov, striebra alebo zlata a soutache.

Miriam získala niekoľko ocenení z ktorých môžeme spomenúť napríklad the British Bead Awards, kde v roku 2012 získala druhé miesto alebo Use the Muse, kde sa jej podarilo získať ocenenie v kategórii ,,Bead Dreams.“ Ukážky jej práce môžete vidieť priamo pod týmto článkom.

Zdroj: www.flickr.com

V našom rebríčku má nezameniteľné miesto taktiež významná umelkyňa Victoria Sorkin. Victoria sa narodila a vyrastala na východnej Ukrajine. Odjakživa sa v nej prejavovala silná vášeň pre výtvarné umenie, kreslenie a maľovanie počas detstva i dospievania. Ako mladé dievča bola výrazne ovplyvnená umeleckými štýlmi a jedinečnou architektúrou v Turkménsku, kultúrou a historickými pamiatkami Uzbekistanu a neuveriteľnými umeleckými dielami zdobiacimi steny domu jej babičky na Ukrajine. Tieto skoré životné skúsenosti sú to, čo inšpirovalo a dodnes vedie Victorin nezameniteľný štýl v práci so šperkami, ktorá ju úplne pohltila.

Dnes žije Victoria v Toronte a od roku 2010 vedie vlastnú značku Victoria Sorkin Jewellery, ktorá oslavuje silu, charakter a nezávislosť žien prostredníctvom jedinečných kusov šperkov odrážajúce tieto krásne vlastnosti. Na ich výrobu používa ručne remeselne spracované a prirodzene vytvorené korálky z celého sveta vrátane krištáľových korálkov, drahokamov, zlatých korálkov a dokonca i perlí. Jej značka bola vytvorená na základe presvedčenia, že každá žena si zaslúži cítiť svoju vnútornú tvorivosť a skutočnú krásu.

victoria sorkin nahrdelnik

victoria sorkin nausnice sujtas

Zdroj: Victorina oficiálna webstránka www.victoriasorkin.com

A ja s ňou úplne súhlasím, čo myslíte dámy?

Pridaj komentár