Ako sa správne starať o šujtášky ?

Dnes sa dozviete pár užitočných informácii a trikov, ako sa správne starať o vaše drahocenné šujtášky. Ak chcete zachovať ich kvalitu a krásu po dlhú dobu, je potrebné nasledovať niekoľko jednoduchých zásad.

Zdroj: www.pinterest.com

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že v prípade šperkov vyrábaných zo šujtáše hovoríme o textile a preto by sme s nimi mali zaobchádzať inak ako napríklad so šperkami z kovu alebo drahokamov. Dôležité pritom je:

 • dať si náušnice dolu predtým než pôjdete plávať, slniť sa na pláž alebo napríklad spať,
 • naopak, dať si šperky na seba až po použití make-upu, krému, olejov alebo parfémov – vyhnete sa tak nežiaducemu zašpineniu alebo znehodnoteniu šperkov,
 • skladovať šujtášky na chladnom suchom mieste, aby sa zabránilo vniknutiu nežiadúcej vlhkosti, prachu, moliam a pod.,
 • šperky odkladať na miesto až po ich úplnom vysušení,
 • uskladňovať ich v uzavretej krabičke alebo obale, ktoré chránia šperky pred priamym svetlom alebo prachom,
 • vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže v priebehu času oslabiť textilné vlákna šujtášiek a tým spôsobiť ich vyblednutie.

Samozrejme vieme, že nie je vždy ľahké dodržať všetky vyššie uvedené zásady. Ak by sa vám náhodou podarilo zašpiniť niektorý z vašich vzácnych kúskov, v nasledujúcej časti vám poradíme spôsob, akým môžete šperky jednoducho a účinne vyčistiť.

Šperky vyrobené pomocou šujtáš metódy obsahujú okrem textílie i širokú škálu rôznych korálkov, krištálov, drahocenných kameňov alebo napríklad aj skla. Z tohto dôvodu neexistuje žiadny univerzálny čistiaci prípravok, ktorý by ste vedeli kúpiť a využiť na každý kus šperku jednotne. Na rozdiel od danej skutočnosti je čistenie o to jednoduchšie. Čistiť stačí tým, čo má každá z nás doma t.j. teplou vodou, handričkou a tekutým mydlom.

5 krokov ako jednoducho vyčistiť vaše drahocenné šujtášky. Postup je nasledovný:

 1. Najskôr šperky jemne opláchnete teplou vodou.
 2. Vyčistite ich tekutým mydlom.
 3. Potom mydlo veľmi opatrne zotrite mäkkou vlhkou handričkou (môžete použiť napríklad froté župan alebo veľmi jemnú prachovku aby ste si boli isté, že nemôže dôjsť k poškriabaniu textilných vlákien alebo iných častí výrobku).
 4. Vysušte bez priameho slnečného svetla.
 5. A už je hotovo 🙂

TIP 1: vždy čistite šperky v smere šujtášky a nedrhnite ju aby sa nerozstrapkali vlákna.

TIP 2: na malé znečistenie môžete použiť aj vatovú tyčinku na čistenie uší, kde na navlhčenú tyčinku nanesiete malé množstvo mydla a vzniknutú nečistotu takto odstránite

Ukážka nepoškodenej a poškodenej šujtášky.

Zdroj: www.pega.cz

Pridaj komentár