Pod pojmom rokajl si môžeme predstaviť rovnomerne tvarované malé korálky vysokej kvality vyrábané v rôznych veľkostiach, povrchových úpravách a farebných odtieňoch. Široká škála farieb a veľkostí ho radí k najpredávanejším komoditám spomedzi všetkých korálok.
Najčastejšie sa stretneme s jeho využitím vo výšivkách alebo v kombinácií s tkáčskou technikou. Veľa šperkárok ich používa na výrobu kvetov alebo zvieratiek. Rokajl je najčastejšie vyrábaný zo skla aj keď v minulosti sme sa mohli stretnúť aj s rokajlom z kovu alebo keramiky.
Hlavná časť produkcie pochádza z Českej republiky alebo Japonska. Ja osobne používam na výrobu šperkov častejšie tie z Českej republiky, ktoré poznáme pod značkou PRECIOSA. Hlavným dôvodom je, že majú väčšie dierky ako ich hlavná konkurencia z japonského trhu Matsuno. Vďaka tomu môžem cez jednu korálku prevliecť silon alebo nilonovú niť viackrát ak to daný motív alebo vzor vyžaduje.
PRECIOSA ponúka širšiu škálu tvarov a veľkostí. Konkrétne sa venujú výrobe od 1,5mm po 8mm v prevedení ťahaného a neťahaného rokajlu.
- ťahaný rokajl – potrebná ďalšia povrchová úprava ako farbenie, pozinkovanie alebo dekorovanie
- neťahaný rokajl – vyznačuje sa čistým skleneným povrchom
Korálky vyrábajú s rôznymi tvarmi otvorov a dokonca využívajú pri výrobe aj vrstvenie farieb s cieľom dosiahnuť rôznorodé optické efekty.
Zaujímavosť: podnik PRECIOSA vznikol spojením 25 veľkých i malých podnikov, firiem aj tovární z Jablonecka, Liberecka a Turnovska v roku 1948
História o rokajle v kocke
Všetko sa to začalo v 15. storočí v centre sklárskej výroby MURANO v Taliansku. Neskôr sa presadila Česká republika, Nemecko aj Francúzsko. Francúzi sa špeciálne preslávili svojimi kovovými korálkami v pestrej farbenej škále, ktoré vyrábali z kovových fliaš.
Až v 18. storočí vstúpili do hry Česi. Proces výroby českých korálkov spočíval v technike ťahania rozžeraveného skla do dutých trubičiek. Následne bola takáto rúrka ochladená a sekaná na malé guľôčky – korálky. Takto nasekané korálky sa nasypali do nádoby kde sa premiešavali s ílovou zmesou aby sa dosiahlo ich dokonalé vyhladenie. Hromadná výroba rokajlu bola zaznamenaná až v 20. storočí vďaka strojom, ktoré pri plnej automatizácií ťahali trubičky rovnomernejšie vo viacerých veľkostiach.
Výsledkom neustálej inovácie a snahy predbehnúť konkurenciu vo výrobe sú nové tvary, netradičné povrchové úpravy alebo vzory. Rôzne tvary a veľkosti týchto skvelých korálkov si priblížime v 2. časti malého sprievodcu rokajlom už čoskoro.